Drawing Technique of Everything / Herseyin Çizim Teknigi

August 31, 2018

I've been encountering these kinds of questions. I can not draw lips, what is the technique, what is the method of hair drawing, what is the technique of perspective, I am not good at colors what is the technique, etc ... etc .. You will solve this with drawing technique of everything

At first I think that we should start by talking about the drawing itself. Drawing is a part of art. We create an art object by drawing. Art is a personal engagement

Art and science are two different areas. When solving a scientific problem, we often reach the result by placing certain units correctly to certain formulas in certain methods which was previously found.  The laws of science are universal. The formula F = m * a is the same for everyone and leads to the result.

 

If we turn back to drawing… It is very difficult to talk about a formula or technique in drawing. Because drawing is a totally personal effort. In fact, for me it is an attempt to find myself.  We can not direct to a single truth like solving a math problem at drawing. Or we can not say the true answer straightforwardly like a test question. You need to find this yourself when you are drawing. You can find a lot of technical stuff or flux of words in the market like the anime drawing technique, head drawing, body drawing, perspective drawing technique, etc. But if you notice, they all talk about different methods. Because the technique at these resources depends on a person’s method that he or she has tried while drawing. That person may create wonders with that method. But that method may not be work as the same way for you. We all have a separate look, a separate opinion, a separate muscle memory. Even for me, copying someone's technique and insisting on it, kills your technique and  you imitate of that persons technique.

I feel like I hear you say “but what do we do then?” Everything's drawing technique comes at that point. By practicing drawing from the nature again and again, you will reach your goal. You can not draw hair? Make your brother sit in front of you and draw his hair. Google hair and draw everything you find out. If you can not draw the running man, google running man and draw the images. There may be people who say we have tried but couldn’t make it. So you have not tried as hard as you can. Everyone has a different learning capacity. You can make it happen within 5 tries and I can at 25 tries. If you want to draw, put it in front of you and draw it by looking at it that is the drawing technique of everything. In the meantime, you will develop your own technique, and if you want to draw something special with your own technique, you will be able to make it. But at this point, do not copy someone else's drawings. As I said at the beginning, you become that person’s copycat.

Şu tarz sorularla çok fazla karşılaşır oldum. Dudak çizemiyorum tekniği nedir, Saç çizemiyorum yöntemi nedir, perspektifi yapamıyorum tekniği nedir, renkler konusunda iyi değilim tekniği nedir vs vs... Herşeyin çizim tekniğiyle bunu çözeceksiniz arkadaşlar.

En başta çizimin kendisinden bahsederek başlamak gerek diye düşünüyorum. Çizim dediğimiz şey bir sanat dalıdır. Çizerek bir sanat nesnesi üretmiş oluruz. Sanat gayet kişisel bir uğraştır.

Sanat ve Bilim birbirinden ayrı iki farklı alanlardır. Bilimsel bir problemi çözerken çoğu zaman önceden bulunmuş belli yöntemlerde belli formüllerde birimleri yerine doğru şekilde yerleştirerek sonuca ulaşabiliriz. Bilimdeki kanunlar evrenseldir. F=m*a formülü herkes için aynıdır ve sonuca ulaştırır.

Tekrar çizime dönecek olursak. Çizimde bir teknikten bir formülden bahsetmek çok güçtür. Çünkü çizim tamamen kişisel bir uğraşıdır. Hatta bana göre kendini bulma çabasıdır. Yani bir matematik problemi çözerkenki gibi tek bir doğrudan söz edemeyiz çizimde. Ya da bi test sorusu gibi şu şık doğrudur diyemeyiz. Çizerken bunu kendiniz bulmanız gerekir. Piyasada birsürü teknik, laf kalabalığı görebilirsiniz. Anime çizim tekniği yada atıyorum baş çizimi, vücut çizimi, perspektif çizim tekniği vs gibi. Ama dikkat ederseniz hepsi farklı yöntemlerden bahseder. Çünkü orda bahsettiği teknik o kişinin kendi deneyerek ulaştığı yöntemdir. Kendisi o yöntemle harikalar yaratıyor olabilir. Sizde aynı şekilde işlemeyebilir o yöntem. Hepimiz ayrı bir bakışa, ayrı bir görüşe, ayrı kas hafızasına sahibiz. Hatta bana göre birinin tekniğini birebir kopyalamak ve onun üzerinde ısrar etmek, kişinin kendini öldürür, tekniğini taklit ettiği kişinin çok iyi bir kopyacısı yapar.

E ama ne yapalım o zaman? Dediğinizi duyar gibiyim. Herşeyin Çizim Tekniği burada devreye giriyor. Doğadan bakarak tekrar tekrar çizerek, çizmek istediğiniz şeye ulaşacaksınız. Saç mı çizemiyorsun? Oturt kardeşini karşına saçlarını çiz, Yaz google amcaya saç diye çıkan ne varsa çiz. Koşan adam mı çizemiyorsun yaz google amcaya running man diye çıkan ne varsa çiz. E abi denedik olmadı diyenler olabilir. Demekki yeteri kadar denememişsin. Herkesin öğrenme kapasitesi farklıdır. Sen 5 denemede kavrarsın ben 25 denemede. Neyi çizmek istiyorsanız onu alın koyun karşınıza ve bakarak çizin herşeyin çizim tekniği budur. Zaten bu süre zarfında kendinize has tekniğinizi de geliştirmiş olacaksınız ve kendi tekniğinizle size özel bir şekilde artık neyi çizmek istiyorsanız o şeyi çizebiliyor olacaksınız. Ama bu noktada başkalarının çizimlerini kopyalamayın. Başta da dediğim gibi o zaman kopyaladığınız kişinin gölgesi olmak yolunda adım atmış olursunuz...

 

images/görseller: webneel by sandor vamos, dont-touch.me

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Light Sources / Isık Kaynakları

October 5, 2018

1/4
Please reload

Son Paylaşımlar

April 24, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara
Please reload

Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Animation, Kozmonot, Studio, Ankara, Creativity, 3D design, 2D design, commercial, educational, maya, after effects, proje, project, ajans, agency, kozmonot animation, animasyon, stüdyo,studyo, Turkey, facebook, twitter, instagram, kozmonot, kozmonot, 3d, 2d, animasyon, animation, www.kozmonot.tv, ankaragop, GOP,