top of page
Search
  • Serin İnan

Kozmonot TEDTalks'ta

TED-Ed’in davetlisi olarak Vancouver’da düzenlenen TEDtalks konferanslarına büyük bir gururla katıldık. Koferansa katılan 3 Türk’ten biriydik. Ve açıkcası TED ile iş yapan tek Türk şirketi de bizdik. 

Bu sene konferansın konusu “The Age of Amazement” ‘dı. 50’den fazla konuşma dinleme fırsatı elde ettik ve duyduklarımız bizi hem sevindirdi, hem de endişelendirdi. 

Yapay Zekanın ne kadar geliştiğini, gelecekte robotların mı bizi yoksa bizim mi robotları yöneteceğimize dair birçok görüş dinledik. 

Geleceğimizin birkaç büyük şirketin elinde olduğunu ve paylaştığımız dataların aslında bizim hakkımızda ne kadar çok şey anlattığını bir kez daha farkettik. 

Konferansa Google’ın CEO’su, Amazon’un sahipleri, Apple, Microsoft, Facebook’un yanı sıra sektöründe fark yaratmaya çalışan ve özellikle dünyamıza iyi birşeyler bırakmak isteyen birçok işinsanı katıldı. Açıkcası uzun zamandır dünyaya bu kadar katkı sağlamak isteyen iyi niyetli insanlarla karşılaşmamıştık. Herkesin en büyük ortak amacı maddi değil, manevi fark yaratmaktı. Bunun da en güzel örneklerinden biri Netflix’in CEO’sunun kişisel olarak 200-300 milyon dolarlık eğitime yaptığı katkıyı açıklamasıydı. 

Biz Kozmonot Animasyon Stüdyosu olarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. 

Tanıştığımız ve sohbet ettiğimiz insanlarda, her ne kadar zor da olsa, Türkiye algılarını biraz olsun kırmaya çalıştık. 

Bu konferans her ne kadar pesimist gelecek sinyalleri taşısa da, optimist bir bakış açısıyla insanlığın hala içimizde olduğunu kanıtladı. 

Gelecekte ülkemiz bu teknolojik gelişimlere ne kadar katkı sağlayacak veya ayak uydurabilecek bilemiyoruz, ama en azından bizim için de pesimist görünen bir geleceği, optimist bir bakış açısıyla yeniden yorumlayabilecek gücü arkamıza alarak ülkemize geri döndük.109 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page